About

History

On 13th December, 1969, Pastor John G. White and his family arrived in Sydney, Australia and settled in Campbelltown, NSW. They started their Mission Ministry as a Sunday School in a tent on Bradbury Green on 8th November, 1970. The tent ministry continued until the local Kindergarten was built on The Parkway, Bradbury, in 1971.

The first family worship service was conducted on 19th March, 1972, in the local Kindergarten. The services continued there until the Sherwood Hills Baptist Church building was completed on Jacaranda Avenue, Bradbury, on 14th December, 1975. The entire building was completed by church volunteer labour.

The dedication service for the church building was held on 14th December, 1975. In attendance was the Lord Mayor of Campbelltown, Gordon Fetterplace, and the local member of the State Parliament, Mr. Kerrin, M.P., who assisted the Mayor in cutting the ribbon.

Sherwood Hills Baptist Church was officially organised as part of the Watch Night Service on 31st December, 1975.

In June 1988, Pastor John White resigned after serving as founding Pastor for 18 years.

bottom